Logo ♿ Observatorul Social

Articol din categoria Sport

Ioana Tepelea a castigat medalia de aur la Open International de Para Tenis

Publicat: / Actualizat: /
Afiș articol "Ioana Tepelea a castigat medalia de aur la Open International de Para Tenis"
Jucatoarea romanca Ioana Monica Tepelea a castigat medalia de aur la Open International de Para Tenis de masa Juniori din Cluj Napoca.

Previzualizare mesaj:
Articole trimis de pe ♿ Observatorul Social: “Ioana Tepelea a castigat medalia de aur la Open International de Para Tenis” — Jucatoarea romanca Ioana Monica Tepelea a castigat medalia de aur la Open International de Para Tenis de masa Juniori din Cluj Napoca.

trimite

Autor: Lavinia Elena Niculicea

Câştigătoare la începutul săptămânii în turneul de junioare, Ioana-Monica Ţepelea, reprezentanta ţării gazde, alături de senioarea Valentina Marcheva, reprezentanta Bulgariei, au câştigat în mod surprinzător, medalii de aur în proba individuală feminină la Open International de Para-Tenis de masă din România, desfăşurat la Cluj-Napoca, vineri, 24 martie, scrie ITTF.

Ioana-Monica Ţepelea a câştigat clasa 8-10; Valentina Marcheva şi-a asigurat titlul, clasa 6-7.

Ultimul obstacol pentru jucătoarea româncă de tenis, în vârstă de 17 ani, a fost Aida Dahlen, din Norvegia, jucătoare de top şi câştigătoare a titlului, clasa 8, la Campionatul European de Para-Tenis de masă din Veijle, Danemarca (11-4, 7-11, 11-4, 11-7), adăugându-şi la palmares tot mai multe titluri.

În plus, a ieşit câştigătoare la clasa 6-10, cu două zile în urmă, în Cluj-Napoca, păstrându-şi astfel titlul câştigat cu un an înainte. În urmă cu aproximativ 3 săptămâni, Ioana-Monica Ţepelea a impresionat, luând medalia de aur la clasa 10, la Lignano Masters Junior Open, din Italia.

Ioana-Monica Ţepelea adaugă încă un succes colecţiei deosebite. Pentru Valentina Marcheva a fost primul. Anterior, cel mai bun rezultat a fost în Republica Slovacă, atunci când, în 1998 a ajuns în finală, clasa 8, iar în 2005 în aceeaşi rundă, clasa 6-7.

În mod impresionant, în ultima confruntare, Valentina Marcheva a învins-o pe Maliak Aliva, reprezentanta Rusiei, (11-8, 11-6, 11-8), o jucătoare în formă. În semifinale, ea a eliminat-o pe Gabriela Constantin, jucătoare de top din România (11-2, 11-8, 11-3).

Au fost două câştigătoare neaşteptate la proba de simplu. În probele rămase, rezultatul a fost aşa cum s-a preconizat.

Cu o zi mai devreme, Michela Brunelli, reprezentanta Italiei, a câştigat clasa 2-3, terminând înaintea jucătoarei din Rusia, Nadejda Pushpasheva, într-un eveniment de grup organizat. O zi mai târziu, Borislava Peric-Rankovic şi-a asigurat titlul, clasa 4; într-o finală sârbească, ea a învins-o pe jucătoarea nr. 2, Nada Matic (11-3, 11-8, 11-7).

Numele tau: Adresa de e-mail:
Articol - Ioana Tepelea a castigat medalia de aur la Open International de Para Tenis