Logo ♿ Observatorul Social

Articol din categoria Sport

Publicat: / Actualizat: /
'Afiș articol "Premii pentru doi sportivi cu handicap obtinute in cadrul competitiei Cupa Strindberg la schi"
Cupa Strindberg la schi, editia I, a oferit castigatorilor premii in valoare de 15 000 lei. Competitia a fost destinata tuturor cluburilor sportive de profil.

Previzualizare mesaj:
Articole trimis de pe ♿ Observatorul Social: “Premii pentru doi sportivi cu handicap obtinute in cadrul competitiei Cupa Strindberg la schi” — Cupa Strindberg la schi, editia I, a oferit castigatorilor premii in valoare de 15 000 lei. Competitia a fost destinata tuturor cluburilor sportive de profil.

trimite

Lungu Ionel a obținut locul I, iar Florin Mândru, locul II la Cupa “Strindberg” de schi, ediția I, desfășurată pe Pârtia Toplița.

Strindberg, echipamente profesionale de iarnă, a atins borna de 25 de ani de activitate! S-a marcat această cifră frumoasă prin competiția se schi, desfășurată în zilele de 17 și 18 februarie 2017.

Peste 100 de concurenți legitimați la 15 cluburi s-au înscris în competiție.

Monoschiorul Ionel Lungu a suferit o fractură a coloanei vertebrale, în urma unui accident de muncă petrecut în Italia, în anul 2010.

Fiind dependent de scaunul rulant, Ionel Lungu și-a cumpărat un monoschi, care a costat peste 6000 de euro. Acest monoschi este alcătuit dintr-un scaun special care se montează pe un schi.

Are un palmares impresionant: medalia de argint obținută la începutul lunii ianuarie 2017, la RINN – IPCAS, în Austria, antrenat de Bude Angelo; în aprilie 2016 a obținut locul 4 la slalom uriaș și locul 3 la slalom în Passo Rolle, Italia, în competiția finală a sezonului IPCAS 2015/2016, la Schi alpin – Monoski; în decembrie a participat la o altă competiție în Austria, unde la slalom uriaș s-a clasat pe locul 27 din 35, iar la slalom special, pe locul 15. Sportivul spune că până acum a obținut 4 medalii de argint, 3 de bronz, iar clasificărilor pe locurile 4, 5 și 6 nu le-a ținut numărul.

La sfârșitul clasei a XI a, în 1993, într-o zi de 13, Florin Mândru și niște amici, cu care urma să plece într-o excursie pe Vârful Ceahlău, au exersat tehnica de cățărare, un exercițiu de alpinism în urma căruia Florin a căzut în gol peste 12m.

A fost diagnosticat cu Traumatism Vertebro Medular.Nu a acceptat să trăiască sub stigmatul de «handicapat», după cum spune, a luptat cu sine să se accepte așa cum este, să se respecte și să creadă în reușita personală.

În urmă cu doi ani a făcut cunoștință cu unul din sporturile adaptate, monoschiul. Se antrenează constant, iar premiile nu au întârziat să apară.

Cupa “Strindberg” la schi, ediția I, a oferit câștigătorilor premii în valoare de 15.000 lei. Competiția a fost destinată tuturor cluburilor sportive de profil.

Festivitatea de premiere a câștigătorilor Cupei “Strindberg” la schi a fost completată cu zboruri demonstrative și în tandem cu parapanta, un recital ROTILOS și DEEPCENTRAL, în prima zi.

A doua zi, Cupa “Strindberg” la schi pentru amatori, a oferit câștigătorilor premii în valoare de 6.000 lei, constând în vouchere valabile în magazinul de prezentare Strindberg, din Toplița.

Evenimentul a continuat cu: zboruri demonstrative și în tandem cu parapanta, recitalul GOJIRA & PLANET H și recitalul ȘUIE PAPARUDE.

Numele tau: Adresa de e-mail:
Articol - Premii pentru doi sportivi cu handicap obtinute in cadrul competitiei Cupa Strindberg la schi
Cupa Strindberg la schi editia I a oferit castigatorilor premii in valoare de 15 000 lei Competitia a fost destinata tuturor cluburilor sportive de profil