Alex Bologa a castigat medalia de aur pentru al treilea an consecutiv.

Buton interacțiune
Afișează fundalul
E-mail:
Previzualizare mesaj:
Articole trimis de pe ♿ Observatorul Social: “Judoka Alex Bologa, medalie de aur in Germania” — Alex Bologa a castigat medalia de aur pentru al treilea an consecutiv.

trimite

O nouă performanţă pentru judoka Alex Bologa, sportivul nevăzător care a câştigat, în 2016, bronzul la Jocurilor Paralimpice de la Rio!

Tânărul de 21 de ani a obţinut aurul în cadrul Open de Judo campionat, desfăşurat în Germania, Heidelberg, în perioada 24-28 februarie, la care au participat sportivi din 14 ţări.

Alex Bologa este antrenat de Gergely Tamas. A câștigat medalia de aur pentru al treilea an consecutiv.

Pentru Alex, aceasta a fost prima competiţie după cea de la Rio. Sportivul român a abordat fiecare meci cu seriozitate, a arătat siguranţă şi o atitudine demnă de un medaliat la jocurile olimpice.

Alex Bologa şi-a pierdut vederea la 7 ani. În clasa a şasea, a fost selecţionat în cadrul unui program de judo pentru nevăzători, iar la 18 ani a cucerit prima medalie, argint la Campionatul Mondial pentru juniori din Ungaria.

Numele tau: Adresa de e-mail: